Hacknutý český registrátor domén a kryptomenová burza Eterbase

Za posledních pár dní se toho na československé kybernetické scéně událo více než je běžné. Včera v ranních hodinách byl napaden registrátor doménových jmen Subreg. Podle oficiálního vyjádření společnosti, proběhl sofistikovaný cyber útok na jejich servery a hackerům se podařilo zašifrovat většinu systémových souborů.

Internetový kybernetický útok kompletně vyřadil z provozu webové stránky služeb Subreg, Station a G-Hosting, které firma provozuje. Co je ale horší, tak hackerský útok se dotkl i samotných zákazníků, protože až po 20 hodinách se podařilo obnovit DNS servery. Toto mohlo zákazníkům vyřadit z provozu jejich webové stránky až na 20 hodin, což zejména v případě internetových obchodů a byznys služeb může být velký problém.

Otázkou je, zda se hackerům nepodařilo i odcizit citlivé údaje zákazníků, firma Gransy, která je provozovatelem, zatím takovou situaci nevyloučila a jen ujistila zákazníky, že jejich hesla jsou bezpečně zašifrované.

Poslední aktualizace stavu proběhla dnes v 9:00, ale obsahovala jen krátkou informaci, že technici neustále pracují na obnovení služeb. I v době psaní tohoto článku o 12:00, byly webové stránky služby Subreg stále nedostupné.

Na Slovensku pro změnu byla hacknutá burza obchodující s kryptoměnou Eterbase. 8.9. zaznamenala kybernetický útok slovenská firma provozující burzu a ve výsledku přišla o finanční zdroje ve výši 5,4 milionu USD v kryptoměne.

Hackerský útok proběhl na tzv. hot wallets, které jsou připojeny do internetu a také z tohoto důvodu se k ním podařilo útočníkům dostat. Odcizena byla kryptoměna Bitcoin, XRP, ERC-20 a Tezos. Burza Eterbase spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení, ale je otázkou a velmi nepravděpodobné, že se podaří hackery vystopovat.

Poslední dva případy kybernetických hackerských útoků nám ukazují, že trend internetové kriminality je na vzestupu a internetová bezpečnost by měla být v každé online firmě tématem číslo jedna.